Menu

Drop Down Menus

vvv

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

Friday, August 30, 2019

2020 Ramakrishna Mission Rahara Class I, V and XI Admission Notification Merit List


2020 Class XI Admission Notification



Coming Soon..........

For C Language Program, visit a site of the owner of this site: CLICK HERE



Written Test Result

Admission Test -Class-V, 2020
Bengali Medium (Hostel Scholars & Day Scholars)
N O T I C E
1.The Oral Test will be held on 14th December (Saturday), 2019 at 10.30 am. The selected candidates will be admitted on 19th December (Thursday) at 11.00 a.m..
2.The candidates alongwith their guardians must remain present at the time of admission between 11.00 am. and 1.00 p.m. on 19th December (Thursday), 2019. No seat will be kept vacant if any candidate fails to turn up at the time of admission.
3.a) Transfer Certificate, b) Original Admit Card, c) Birth Registration
Certificate, d) Two copies of
recent passport size photo and e) a Xerox copy of the
Progress Report (the original
one will be required for verification) from the School
assuring that the candidate has already been duly promoted to the next higher class (on the basis of Annual results of the Session 2019) must be produced . If the Transfer Certificate and the Progress Report be not produced on the date of admission, the candidate must produce the same on 2nd January, 2020 positively.
The new Session will commence on and from
2nd January(Thursday), 2020 at
10.45 a.m.
Bengali Medium (Hostel Scholars)
The following students have qualified in the Written Test. The students are hereby directed to turn up for Oral Test on 14th December (Saturday), 2019 at 10.30 am. in the Junior High School as per instructions given below:-
The following documents must be produced by the Students at the time of Oral Test:-
i)Admit Card in Original
ii)Birth Registration Certificate.
iii)Cast Certificate.

Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
Card No.
(Arranged alphabetically)
1
H-496
Abhik Bala (SC)
Asok Kumar Bala
2
H-386
Anik Samanta
Suprabhat Samanta
3
H-519
Anitesh Mahapatra
Anubrata Mahapatra
4
H-294
Arin Laskar (OBC-A)
Atifar Rahaman Laskar
5
H-230
Aritra Adhikary
Barun Adhikary
6
H-221
Arka Das (OBC-B)
Barun Das
7
H-21
Avi Biswas
Chitta Ranjan Biswas
8
H-256
Debjit Baag (OBC-B)
Dayamoy Baag
9
H-345
Koustave Jash
Sudipta Jash
10
H-136
Pratyay Ghosh (OBC-B)
Saumitra Ghosh
11
H-309
Pritartha Mondal
Rabindra Nath Mondal
12
H-108
Rajarshi Maity
Sankar Kumar Maity
13
H-497
Rishabh Sen
Biswa Bandhu Sen
14
H-532
Sarthak Mahato (ST)
Satinath Mahato
15
H-173
Satyaki Sanpui (SC)
Santanu Sanpui
16
H-383
Shibom Halder (SC)
Dinesh Halder
17
H-505
Shovan Jana
Sanjay Kumar Jana
18
H-67
Shreyon Chatterjee
Sovandev Chatterjee
19
H-265
Shuvranil Maitra
Supratim Maitra
20
H-116
Somrit Malik (SC)
Shyamal Malik
21
H-40
Soumya Mondal
Monoj Mondal
22
H-09
Soupayan Mandal
Soumen Kumar Mandal
23
H-472
Tamojit Bandyopadhyay
Tarun Kumar Bandyopadhyay
24
H-20
Titas Mondal (SC)
Bipin Chandra Mondal

Waiting List
If seats remain vacant the Students will be selected on the basis of Oral Test to be held on 20th December (Friday), 2019 at 10.30 a.m.
The following documents should be produced by the Students at the time of Oral Test on 20th December (Friday), 2019 at 10.30 a.m.
i)Admit Card in Original
ii)Birth Registration Certificate.
iii)Cast Certificate.
Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
Card No.
(Arranged alphabetically)
1
H-353
Abhinaba Pratihar
Anirban Pratihar
2
H-371
Aman Munshi
Munshi Abul Hayate
3
H-87
Amitesh Ghosh
Ajitesh Ghosh
4
H-44
Anamitra Som
Debasis Som
5
H-151
Anik Kumar Khan
Ashis Kumar Khan
6
H-262
Ankan Bhunia
Goutam Bhunia
7
H-340
Arkadeep Saha
Ashis Kumar Saha
8
H-336
Avik Sannyashi
Gobinda Sannyashi
9
H-106
Ayan Ghosh
Krishnendu Ghosh
10
H-476
Ayaskanta Maiti
Debasis Maiti
11
H-359
Debdoot Mukherjee
Subrata Mukherjee
12
H-356
Gopal Hazra
Uday Hazra
13
H-126
Iman Mondal
Arun Kumar Mondal
14
H-365
Ishan Dey
Biswajit Dey
15
H-354
Om Majila
Goutam Majila
16
H-382
Parag Saha
Soma Saha
17
H-355
Rajdip Kirtania
Madhab Kirtania
18
H-341
Ritwik Datta
Puspen Datta
19
H-257
Rohit Pan
Ranajit Kumar Pan
20
H-350
Sabarna Roychowdhury
Shantanu Roychowdhury
https://www.htmlpublish.com/newTestDocStorage/DocStorage/776e6922f8b5480f9f1b1febccd2f468/pdf-to-word_images/pdf-to-word4x1.jpg
Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
Card No.
(Arranged alphabetically)
21
H-204
Sambarttak Maiti
Sanjoy Kumar Maiti
22
H-367
Shibam Garang
Sisir Kumar Garang
23
H-69
Soumyadip Manna
Ranjit Kumar Manna
24
H-16
Soumyadip Sardar
Subrata Sardar
25
H-13
Soumyajit Sarkar
Biswajit Sarkar
26
H-54
Soutrik Bandyopadhyay
Prodipta Bandyopadhyay
27
H-158
Sovit Koner
Swarup Baran Koner
28
H-42
Srizon Majillya
Sribatsha Majillya
29
H-200
Subhadeep Patra
Sib Sankar Patra
30
H-304
Suvrajoti Roy
Shuvendu Roy
31
H-144
Swarnadeep Ghosh
Samir Ghosh
32
H-357
Sandip Mandi
Jaleswar Mandi
33
H-139
Uchhas Banerjee
Biswajit Banerjee

The following students have qualified in the Written Test. The students are hereby directed to turn up for Oral Test on 14th December (Saturday), 2019 at 10.30 am. in the Junior High School as per instructions given below:-
The following documents must be produced by the Students at the time of Oral Test:-
i)Admit Card in Original
ii)Birth Registration Certificate.
iii)Cast Certificate.
Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
Card No.
(Arranged alphabetically)
1
B-164
Abhirup Das (SC)
Amar Das
2
B-130
Amaan Ali (OBC-A)
Amjad Ali
3
B-38
Anuj Roy
Madhumita Roy
4
B-67
Audrish Dey
Amal Dey
5
B-9
Debarshi Mondal (OBC-B)
Bikash Kumar Mondal
6
B-31
Dipan Hore
Pradip Kumar Hore
7
B-37
Manajit Singh Mura (ST)
Niranjan Singh Mura
8
B-19
Meghadri Bera
Narayan Ch. Bera
9
B-76
Nishan Basu
Kallol Basu
10
B-108
Pradipta Karmakar
Pintu Karmakar
11
B-50
Prayash Chakraborty
Pranab Chakarborty
12
B-163
Pritam Mridha (SC)
Bibekananda Mridha
13
B-44
Rajdeep Debdas
Prasanta Kumar Debdas
14
B-174
Ranabir Routh
Bikash Routh
15
B-127
Sanglap Biswas (SC)
Chiranjit Biswas
16
B-57
Sanku Roy
Bappaditya Roy
17
B-98
Soumavo Mondal (OBC-B)
Sanjay Mondal
18
B-16
Sourish Bhattacharjee
Siddhartha Sankar Bhattacharjee
19
B-14
Sourodeep Baidya (SC)
Samir Baidya
20
B-126
Surya Bhattacharyya
Subhendu Bhattacharyya


Waiting List
If seats remain vacant the Students will be selected on the basis of Oral Test to be held on 20th December(Friday), 2019 at 10.30 a.m.
The following documents should be produced by the Students at the time of Oral Test on 20th December(Friday), 2019 at 10.30 a.m.
i)Admit Card in Original
ii)Birth Registration Certificate.
iii)Cast Certificate.

Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
Card No.
(Arranged alphabetically)
1
B-79
Ahnik Dutta
Goutam Dutta
2
B-87
Alapan Chatterjee
Avijit Chatterjee
3
B-36
Arghya Mazumder
Aloke Ranjan Mazumder
4
B-95
Ariyan Mondal (SC)
Arijit Mondal
5
B-61
Emon Dhara
Soumen Dhara
6
B-1
Ishan Bhadra
Haripada Bhadra
7
B-47
Priyansu Nayak
Sanjoy Nayak
8
B-33
Rajdeep Das
Partha Das
9
B-27
Swarnavo Dey
Sanjoy Kumar Dey
10
B-42
Trishanjit Sarkar
Ranjit Sarkar


Admission Test -Class-V, 2020 English Medium N O T I C E 1. The Oral Test will be held on 14th December(Saturday), 2019 at 11.45 am. The selected candidates will be admitted on 17th December (Tuesday) at 11.00 a.m.. 2. The candidates alongwith their guardians must remain present at the time of admission between 11.00 am. and 1.00 p.m. on 17th December (Tuesday), 2019. No seat will be kept vacant if any candidate fails to turn up at the time of admission. 3. a) Transfer Certificate, b) Original Admit Card, c) Birth Registration Certificate, d) Two copies of recent passport size photo and e) a Xerox copy of the Progress Report (the original one will be required for verification) from the School assuring that the candidate has already been duly promoted to the next higher class (on the basis of Annual results of the Session 2019) must be produced . If the Transfer Certificate and the Progress Report be not produced on the date of admission, the candidate must produce the same on 2nd January, 2020 positively. The new Session will commence on and from 2 nd January(Thursday), 2020 at 10.45 a.m.

Admission Test - Class-V, 2020
English Medium
The following students have qualified in the Written Test. The students are hereby directed to turn up for Oral Test on 14th December(Saturday), 2019 at 11.45 am. in the High School as per instructions given below:-
English Medium (Day Scholars)
The following documents must be produced by the Students at the time of Oral Test:-
i)Admit Card in Original
ii)Birth Registration Certificate.
iii)Cast Certificate.
Sl.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
No.
Card No.
(Arranged alphabetically)
1
E-152
Abhijnan Sarkar(SC)
Sukdeb Sarkar
2
E-146
Adrish Kumar De
Ananta Kumar De
3
E-28
Adrito Goswami
Abhijit Goswami
4
E-93
Anish Bandyopadhyay
Sautik Bandyopadhyay
5
E-39
Anish Das(OBC-B)
Animesh Kumar Das
6
E-36
Ankur Bit
Utpal Kumar Bit
7
E-6
Arin Biswas
Anjan Biswas
8
E-80
Aritra Maji
Dilip Maji
9
E-163
Arpanjoy Gayen(SC)
Joydeb Gayen
10
E-29
Arya Sur Swar(OBC-A)
Subir Swar
11
E-12
Ayan Ghosh(OBC-B)
Biswajit Ghosh
12
E-151
Chandradipta Modak
Sudipta Modak
13
E-21
Chirag Adak
Rajib Adak
14
E-53
Debargha Das
Debasis Das
15
E-48
Debarpan Pal
Swagata Pal
16
E-155
Diptabha Chatterjee
Dipankar Chatterjee
17
E-100
Dyutiman Bhaumik
Ansuman Bhaumik
https://www.htmlpublish.com/newTestDocStorage/DocStorage/2b3c14565f9b418ba275629636a25f7a/pdf-to-word_images/pdf-to-word3x1.jpg
Sl.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father
No.
Card No.
(Arranged alphabetically)
18
E-64
Mayukh Sadhu
Sujit Sadhu
19
E-145
Mayukh Sarkar
Mihir Sarkar
20
E-31
Parijat Roy
Partha Roy
21
E-116
Pranjal Paul (OBC-B)
Sanjay Paul
22
E-69
Prithwee Gain (SC)
Pravas Gain
23
E-131
Rajorshee Maiti (SC)
Rajib Maiti
24
E-141
Ranbir Sahoo (OBC-B)
Bibhas Kumar Sahoo
25
E-63
Rantidev Shee
Manindra Shee
26
E-35
Rathibrata Saha(SC)
Dhrubalal Saha
27
E-118
Riddhiman Ghosh
Suman Ghosh
28
E-77
Ritam Sarkar (SC)
Nani Gopal Sarkar
29
E-46
Ritojit Sadhu
Hari Prasad Sadhu
30
E-25
Sagnik Saha
Goutam Saha
31
E-24
Samriddha Roy
Samir Kumar Roy
32
E-50
Sanjiban Dev
Sanjit Dev
33
E-37
Sarthak Das
Sakti Pada Das
34
E-104
Sarthak Goswami (SC)
Dharmrndra Goswami
35
E-74
Sayan Lahiri
Pratap Lahiri
36
E-106
Soumyadeep Mandal (OBC-B)
Dipankar Mandal
37
E-55
Soumyadita Roy(SC)
Bikash Roy
38
E-128
Sourasis Bose
Sourav Bose
39
E-51
Srijan Jana
Debasis Jana
40
E-19
Sriroop Malakar(SC)
Debashis Malakar
41
E-23
Suryasnato Barman
Bhaskar Barman
42
E-107
Sushmit Saha (OBC-B)
Sajal Kumar Saha
43
E-120
Syed Atif Miraj
Syed Abu Miraj
44
E-10
Tanveer Akhtar
Rahamatullah Sheikh
45
E-62
Triparna Das
Hiranmoy Das
Waiting List
If seats remain vacant the Students will be selected on the basis of Oral Test to be held on 20th December(Friday), 2019 at 11.00 a.m.
The following documents should be produced by the Students at the time of Oral Test on 20th December(Friday), 2019 at 11.00 a.m.
i)Admit Card in Original
ii)Birth Registration Certificate.
iii)Cast Certificate.

Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father

Card No.
(Arranged alphabetically)


1
E-123
Aarush Mandal
Goutam Mandal


2
E-47
Abhinaba Dhole(OBC-B)
Chandrashekhar Dhole


3
E-71
Abhranil Misra
Suman Misra


4
E-66
Aditya Roy
Rajat Roy


5
E-78
Anamitra Biswas
Samir Biswas


6
E-143
Arindam Ghosh (OBC-B)
Arup Kumar Ghosh


7
E-34
Aritrick Biswas(SC)
Sudip Kumar Biswas


8
E-125
Ayush Bhattacharjee
Shantanu Bhattacharjee


9
E-114
Debarpan Samanta
Jayanta Kumar Samanta


10
E-87
Debraj Paul
Ramkrishna Paul


11
E-86
Dipjyoti Mridha (SC)
Dipesh Mridha


12
E-44
Mayukh Roy Chowdhury
Rabindranath Roy Chowdhury


13
E-9
Rishit Gupta
Rahul Gupta


14
E-57
Rituraj Patranabish
Rajib Kumar Patranabish


15
E-81
Samrat Karmakar
Sambhu Karmakar


16
E-59
Sarat Rakshit
Ananga Mohan Rakshit

Sl No.
Admit
Name of the Candidate
Name of the Father

Card No.
(Arranged alphabetically)


17
E-5
Sashreek Das
Kausik Das


18
E-15
Satyaki Chanda
Sabyasachi Chanda


19
E-2
Sayantan Saha
Gopal Saha


20
E-79
Souhardya Samadder
Jagadish Chandra Samadder


21
E-115
Subhadeep Chakraborty
Sudipta Chakraborty


22
E-33
Sujato Ghosh
Pratap Ghosh


23
E-20
Sutirtha Majumder
Salil Kumar Majumder


24
E-75
Tamoghna Tarafder
Tridip Tarafder


25
E-83
Tanmoy Paul
Tapan Kumar Paul


26
E-49
Writabrata Hazra(SC)
Bimal Krishna Hazra





No comments:

Post a Comment